Strach się nie bać. Nowy Ład. Szalona utopia Morawieckiego?


Z zapowiedzi premiera Morawieckiego wiemy, że Nowy Ład ma być kompleksowym planem odbudowy państwa po zapaści gospodarczej jaką zafundował nam… rząd, wprowadzając nieprzemyślane ograniczenia w ogniu walki z pandemią

.
 
 
„Naukowe” uzasadnienia – jak celnie ujął to publicysta Jonah Goldberg – zastępowały moralność i zdrowy rozsądek.
 
Kolejny fundament wspólny dla Nowego Ładu i dwudziestowieczne, zbrodniczych ideologii to postrzeganie rzeczywistości jako miękkiej gliny, którą można dowolnie ulepić. Od tego pozostaje już tylko krok do przekonania, że z niczym nie trzeba się liczyć, a reguły nas nie obowiązują. W budowie „raju na ziemi” możemy posunąć się tak daleko, jak tylko można. Idzie przecież o nasze szczęście i dobrobyt.
...
Nowy Ład to także próba budowy nowego, karnego społeczeństwa. Powstawały przecież wówczas specjalne korpusy pracy, których „żołnierze” – byli to po prostu bezrobotni Amerykanie - w mundurach realizowali słynne zamówienia państwowe, na przykład… porządkując lasy. Stosowano wobec nich język nasączony bojowymi formułami, a każdy, kto kwestionował takie metody, traktowany był jako wróg amerykańskiego państwa.
 
 
 
 
...
I wreszcie ostatnia rzecz: zarówno ideolodzy Nowego Ładu, jak i nazizmu, komunizmu czy faszyzmu przedstawiali siebie jako tych, którzy wybrali opcję trzeciej drogi. To oni szli rzekomo pomiędzy radykalizmami, budując nowy, doskonalszy świat. Komunizm chronił nas przed „faszystowską prawicą”, a faszyzm i nazizm przed komunistami. Roosevelt z kolei miał chronić społeczeństwo przed radykalną lewicą albo leseferystami.
...
Czy nowe, współczesne ideologie nie pozycjonują się w podobny sposób? Czyż Zielony Ład nie broni nas przed obłąkanymi rządzą zysku liberałami, których działalność niszczy ziemię? Czy Wielki Reset z kolei nie uratuje nas przed nacjonalistycznymi populistami?
Jaki będzie Nowy Ład Morawieckiego?
...
Z zapowiedzi premiera Morawieckiego wiemy, że Nowy Ład ma być kompleksowym planem odbudowy państwa po zapaści gospodarczej jaką zafundował nam… rząd, wprowadzając nieprzemyślane ograniczenia w ogniu walki z pandemią
 
Mam też dreszcze, gdy widzę, kto zapowiada ów wielki projekt odnowy gospodarczej. Mówiąc wprost: dla mnie PiS jako partia zapowiadająca Nowy Ład – to brzmi niebezpiecznie. Ugrupowanie Kaczyńskiego uwielbia podniosły język „jedności narodowej”, wykluczając każdego, kto zaryzykuje kwestionowanie polityki partii rządzącej. Trudno też ukryć niezdrową fascynację niektórych polityków PiS „naukowymi dogmatami”. Dla takich ludzi jak Morawiecki czy Adam Niedzielski naukowe twierdzenie to prawda objawiona. Nie przyjmują do wiadomości, że nauka to nie tylko teorie, ale także ich negacja. Nie sposób zatem, będąc przy zdrowych zmysłach, uznawać twierdzenia naukowe za coś nieomylnego. Minister zdrowia jednak niemal sakralizuje wszystkie badania, podejmując kluczowe decyzje na podstawie danych liczbowych oraz jednego artykułu naukowego w czasopiśmie medycznym.
...
I na koniec: żywa jest w Zjednoczonej Prawicy fascynacja nowymi ideologiami. W ostatnim czasie modny stał się tam ekologizm. Skutkuje to odrealnieniem obozu władzy, jak to miało miejsce w przypadku kulawej propozycji tzw. piątki dla zwierząt. Akceleratorami tych zmian są młodzi politycy PiS czy najbliżsi współpracownicy Prezesa – starzy wiarusi, jeszcze z kombatanckich czasów początków III RP. Warto odnotować też, że obok ekologizmu, obsesją obecnej władzy staje się także Zielony Ład. Wszak to jego realizacja w najbliższych latach będzie wyzwaniem rządu Morawieckiego.
 
Jeśli wziąć pod uwagę mentalność naszych decydentów, ich skłonność do ulegania współczesnym ideologiom, nie sądzę by nadanie ważnemu rządowemu projektowi nazwy „Nowy Ład” było dziełem przypadku. Nie wiem dokładnie, w jaki sposób rząd zamierza wyprowadzić nas z kryzysu, w który zresztą sam nas wpędził. Wiem natomiast jedno: powinniśmy się tego obawiać.
 
594 Wyświetlenia

Comments


Sanders POL 6 w

https://www.facebook.com/watch/?v=761350481464886

 
  • Love
  • HaHa
  • Sad